Vážení zákazníci, všetky ceny na našich stránkach sú uvedené pri nákupe od 1ks. Pri plánovaní väčšieho nákupu nás neváhajte požiadať o individuálnu kalkuláciu. Ďakujeme.
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu
 • Štítky blogu
Blog
Sadenie stromov na jar
01.03.2022
Sadenie stromov na jar
Prichádza obdobie, kedy je ideálne zamerať sa na výsadbu nových stromov a kríkov. čítať celé
Zmeny pre rok 2022
01.03.2022
Zmeny pre rok 2022
Milí zákazníci a priatelia, radi by sme Vás informovali o niekoľkých výrazných zmenách, ktoré sme pre rok 2022 pripravili. čítať celé
Kompostovanie
26.08.2021
Kompostovanie
Kompostéry z borovicového dreva s rozmerom 125x125cm poskytujú dostatok priestoru na zlikvidovanie aj väčšieho množstva pokosenej trávy, či iného bio ... čítať celé
Zobraziť všetky články
veľký odber = lepšia cena

Zaujali Vás naše produkty a vedeli by ste ich ponúknuť Vašim zákazníkom? Ponúkame veľmi zaujímavé podmienky pre veľkoobchodné spolupráce, ako aj veľké jednorázové odbery.viac info...

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Životnosť dreva - impregnácia
09.09.2020

Životnosť dreva - impregnácia

Ako dlho výrobok vydrží? Drevo je organický materiál, ktorý vďaka poveternostným podmienkam dokáže veľmi rýchlo hniť, rozpadať sa, alebo ho môže napadnúť nejaký škodca. Pri vonkajšom použití je  životnosť neošetreného dreva 1-2 roky. Našťastie máme spôsob ako tento čas predĺžiť aj na 20rokov.

Ako ochrana proti hnilobe a škodcom sa používa impregnácia. Akékoľvek drevo je možné impregnovať rôznymi spôsobmi a teda v rôznej kvalite.

Spôsoby impregnácie:

 1. Náter alebo postrek – najjednoduchší a ekonomicky nenáročný spôsob impregnácie.

 2. Máčanie – máčanie celých výrobkov na niekoľko sekúnd zaistí celo-povrchovú impregnáciu, pri namočení na 24hodín je možné dosiahnuť prienik až 3mm do dreva. Po dodatočnom krátení dreva rezaním je nutné rez znovu ošetriť.

 3. Injektáž – používa sa najmä pri dreve už zabudovanom bez možnosti demontáže. Impregnačná látka je pod tlakom aplikovaná do vopred navŕtaných otvorov.

 4. Vákuovo – tlaková metóda – najúčinnejší spôsob impregnácie, ktorá prebieha v špeciálnych komorách, kde je z dreva najprv vysatý vzduch a následne je do dreva pod tlakom aplikovaná impregnačná látka.

 

Podľa technickej normy STN EN 335 rozdeľujeme drevo a výrobky na báze dreva na 5 tried použitia:

Trieda použitiaPopisŠkodcoviaPríklady použitiaProstredie
1.drevo je pod strechou, úplne chránené pred poveternostnými vplyvmi, nie je vystavené pôsobeniu vlhkostihmyzstrešné rezivo, podlahové dosky, lišty, stolárske a truhlárske rezivoneklimatizované suché interiéry (podkrovné priestory, krovy)
vlhkosť dreva 10 - 20 %
2.drevo je pod strechou, úplne chránené pred poveternostnými vplyvmi, vlhkosť okolia alebo kondenzácie pár môže viesť k občasnému zvýšeniu vlhkosti drevahmyz, hubykonštrukčné rezivo, obklady, strešné rezivo so zvýšeným rizikom kondenzácie vodných párneklimatizované interiéry s relatívnou vlhkosťou vzduchu aj viac ako 80% (sklepy, práčovne)
vlhkosť dreva niekedy môže presiahnuť 20 %
3.drevo je v exteriéri nad zemou, vystavené opakovanej zvýšenej vlhkostihmyz, hubyexteriérové rezivo, podhľady, obvodové konštrukcie, strešné šindle, zábradlia, plotové doskyexteriéry, ale bez kontaktu so zemou (vonkajšie obklady a konštrukcie)
vlhkosť dreva často väčší než 20% + pôsobenia poveternosti
4.drevo je v trvalom kontakte so zemou alebo sladkou vodou, vystavené pôsobeniu vlhkostihmyz, hubystĺpy elektrického vedenia, zvukové bariéry, drevené základy, detské ihriská, piliere, mostné konštrukciedrevo zabudované do zeme alebo vody (i čiastočne)
vlhkosť dreva stále vyššie ako 20% + pôsobení poveternosti a kontakt so zemou
5.drevo je vystavené pôsobeniu morskej vodymorské mikroorganizmi, hubypiliere, móla, prístavné hrádze, lodné trupydrevo zabudované do morskej vody (i čiastočne)
vlhkosť dreva je stále vyššia ako 20% + pôsobenie morskej vody

 

Keďže v našich klimatických podmienkach sa nestretávame s potrebou umiestniť výrobok natrvalo do slanej vody, s impregnáciou na 5. triedu sa nezaoberáme. Naše výrobky sú impregnované na 3. alebo 4. triedu použitia dreva vákuovo-tlakovou metódou.

Touto metódou je možné impregnovať akékoľvek drevo, ale je potrebné prihliadať na samotnú impregnovateľnosť jednotlivých drevín. Zatiaľ čo niektoré dreviny fyzicky vďaka svojej štruktúre bránia bočnému prieniku impregnačnej látky (prienik je napr. len 1,5cm) u borovice je tento prienik úplný. To znamená, že takto impregnovaná borovica je napustená impregnačnou látkou skrz naskrz. Jej životnosť sa teda predlžuje na 10-15 rokov pri priamom kontakte so zemou, alebo vodou a na 20-25 rokov vo vonkajšom prostredí pri pôsobení poveternostných vplyvov.

Impregnované drevo má jemne nazelenkasté sfarbenie, nezapácha a impregnačná látka je v dreve fixovaná, takže sa neuvoľňuje do prostredia. Nevytvára na povrchu žiadnu vrstvu, drevo nie je mastné a je vhodné pre akýkoľvek náter.

Proces vákuovo-tlakovej impregnácie:

 1. Drevo sa umiestni do špeciálnej pretlakovej komory - autoklávu a hermeticky sa uzavrie.

 2. Pomocou vákuovej pumpy sa z komory a z buniek dreva vysaje vzduch až na hodnotu 20mBar. Čím je väčšie vákuum, tým lepší prienik impregnačnej látky do štruktúry dreva.

 3. Komora sa následne pri podtlaku celá zaplaví impregnačnou látkou.

 4. Na impregnačnú látku začne pôsobiť tlak 10-12Bar, ktorý natlačí impregnačnú látku hlboko do štruktúry dreva. Tento proces trvá niekoľko hodín.

 5. Po uvoľnení tlaku sa z komory vypustí impregnačná látka.

 6. Znovu sa vysaje vzduch z komory a pomocou vákua sa z dreva odstráni prebytočná impregnačná látka.

 7. Komora sa otvorí, drevo sa z nej vytiahne a uloží sa na vetranom mieste kryté pred poveternostnými vplyvmi pre fixáciu imregnačnej látky.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Kde nás nájdete

Distribučné centrum:
Garden-Decor
Petrov 20
696 65 Petrov okr.Hodonín, ČR

Sídlo a fakturačné údaje:
MAF trade s.r.o.
M.R. Štefánika 892/32
962 12 Detva, SR

IČO: 53046234
DIČ: 2121235787
IČ DPH: SK2121235787

Kontakty
Logo
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vlastníkom obsahu a prevádzkovateľom e-shopu www.Garden-Decor.sk je MAF trade s.r.o. IČO: 53046234, zapísaná v OR Okr.súdu Banská Bystrica vložka č.: 38683/S
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk