


Zaujali Vás naše produkty a vedeli by ste ich ponúknuť Vašim zákazníkom? Ponúkame veľmi zaujímavé podmienky pre veľkoobchodné spolupráce, ako aj veľké jednorázové odbery.viac info...
Vyvýšené záhony
Drevené vyvýšené záhony sú najčastejšie využívaným typom záhonov vďaka svojej odolnosti voči poveternostným podmienkam. Drevo je najlepší materiál pre stavbu vyvýšeného záhonu. Svojimi termoizolačnými vlastnosťami zabraňuje náhlemu prehrievaniu koreňov rastlín.
Vyvýšené záhony sú skvelým doplnkom nielen v záhradách, ale i na verejných priestranstvách. Pôsobia prirodzene, majú dlhú životnosť a farebne je možné ich prispôsobiť podľa vlastného vkusu.
Záhradkári veľmi dobre vedia, že kvalita pôdy výrazne ovplyvňuje čo a ako porastie na ich pozemku. Ílovitá, či piesočnatá pôda nám k bohatej úrode nepostačí. Postupným hnojením síce vieme kvalitu takejto pôdy upraviť, je to však dlhodobý proces. Ako rýchlejšie a estetickejšie riešenie sa v súčasnej dobe začali v záhradách využivať rôzne druhy vyvýšených záhonov.
Výhody vyvýšených záhonov:
K záhonu je ľahký prístup zo všetkých strán, pri obrábaní pôdy sa nemusíte toľko zohýnať.
V záhone je vyššia teplota, ktorá priaznivo pôsobí na rast koreňov rastlín, tým aj na rast samotnej rastlinky a lepšiu úrodnosť rastlín.
Lepšie chráni rastlinky pred prízemnými jarnými mrazmi.
Pokiaľ záhon naplníte kvalitným substrátom, nebude Vám zarastať burinou.
Rastlinky sú chránené pred hrabošmi, krtmi a inými škodcami.
Rastliny sa nebudú nekontrolovateľne rozrastať mimo záhona.
Záhrada získa nový vzhľad, vyvýšený záhon môžete poskladať do rôznych tvarov.
Založenie vyvýšeného záhonu:
Výber vhodného miesta – Pre umiestnenie záhonu je potrebné zvoliť slnečné miesto na rovnom podklade. Najvhodnejšie je, ak dlhšia strana smeruje od severu na juh. Majte však napamäti, že k záhonu budete potrebovať neustály prístup (starostlivosť o rastlinky).
Príprava pôdy - Na označenom priestore vykopte jamu do hĺbky cca 30 cm (pôdu je potrebné zbaviť trávy a hornej vrstvy). Aby mohla prebytočná závlahová alebo dažďová voda odtekať vysypte dno pieskom alebo štrkom.
Stavba záhonu – Pri stavbe záhonu môžeme postupovať 2 spôsobmi (záleží od typu vybraného záhonu).
spôsob – jednotlivé diely (bočné panely) podľa návodu pomocou skrutiek k sebe zmontujeme. Takto zmontovaný záhon presunieme do označeného priestoru (záhon Zhardin a Marta).
spôsob – Do označeného priestoru oproti seba umiestnime 2 prvky z pologuľatiny, ktoré sa použijú v najnižšom poschodí záhona, aby medzi prvým radom a zemou nebola žiadna medzera. Kolmo na ne (výrezom smerom nadol) umiestnime po krajoch 2 prvky guľatiny. Striedavo oproti seba umiestňujeme ďalšie poschodia (záhon Srub).
Ochrana záhonu – K ochrane vnútorných stien záhonov proti vlhkosti môžete steny vyložiť nopovou fóliou.
Naplnenie záhonu – Na vrstvu piesku alebo štrku, ktorú sme použili pri stavbe záhonu umiestnime nastrihané vetvičky z prerezávania stromov či kríkov, ktoré nám zabezpečia prevetrávanie a zabránia zamokreniu záhonu. Na túto vrstvu umiestnime zvyšky pokosenej trávy alebo popadaných listov. Vrstviť môžete aj nevyzretý kompost, ktorý v záhone postupne svoj rozklad dokončí. Počas plnenia záhona sa ho snažte utláčať a polievať. Poslednou vrstvou je správne zvolený substrát podľa druhu pestovaných rastlín (kvety alebo zelenina). V prípade, že sa rozhodnete v záhonoch pestovať zeleninu, v prvom roku je vhodné zvoliť si uhorky, tekvicu, hlúboviny, paradajky alebo papriku. V ďalšom roku si môžete zvoliť aj zeleninu, ktorá nie je až taká náročná na živiny – mrkva, reďkovy, šalát a iné druhy
Ošetrenie vyvýšených záhonov:
Vyvýšené záhony sú vyrobené zo sušenej impregnovanej borovicovej guľatiny alebo pologuľatiny impregnovanej na 4. triedu použitia dreva - vhodné pre trvalý kontakt so zemou či sladkou vodou.
Húževnatosť borovicového dreva v kombinácií s vákuovo-tlakovou metódou impregnácie je zárukou mimoriadne dlhej životnosti výrobkov PROFITsystem.