


Zaujali Vás naše produkty a vedeli by ste ich ponúknuť Vašim zákazníkom? Ponúkame veľmi zaujímavé podmienky pre veľkoobchodné spolupráce, ako aj veľké jednorázové odbery.viac info...
Sadenie stromov na jeseň
Leto sa nám pomaly blíži ku koncu a na sociálnych sieťach sa priatelia chvália úrodou, ktorú vypestovali vo svojich záhradách. Aj vy pri tomto pohľade začínate premýšľať o vysadení ovocných stromkov na svojej záhrade. Narazíte, však na množstvo otázok ohľadom ich správneho sadenia.
Kedy vysadiť
Mnohí z nás si kladú otázku, či je vhodnejšie sadiť stromy na jar alebo na jeseň. Na jar sa odporúča sadiť chúlostivejšie druhy stromčekov (napr. marhule, broskyne) alebo sadenie v chladnejších oblastiach. Dbáme však na to, aby pôda pri sadení už bola rozmrznutá, teda obdobie od marca až do polky apríla (predtým ako začnú stromy pučať).
Pri sadení stromov na jeseň musíme zohľadňovať o aký druh sa jedná. Koniec augusta a september je ideálny čas na vysádzanie ihličnatých stromov a kríkov. Stromy sa do začiatku zimy ešte zakorenia a bez poškodenia môžu prezimovať (pri menších priesadách treba však dať pozor, aby sa pod váhou snehu nezlomili). Listnaté stromy sa sadia až po opadaní listov (október až november), kedy sú už vo fáze vegetačného pokoja. Stromčeky majú čas do príchodu zimy ešte sa zakoreniť, a budú tak lepšie pripravené na nasledujúce vegetačné obdobie. Teploty pri sadení by sa mali pohybovať pod 10°C. Podmienkou však je aby pôda ešte nebola zamrznutá ani premočená.
![]() | ![]() |
Vhodné miesto
Pri výbere vhodného miesta musíme zohľadňovať viacero faktorov. Strom musí mať dostatok miesta na korunu a korene. Nevysádzame ich blízko pri budovách, kedy by korene mohli poškodiť základy. Dbáme tiež na predpísanú vzdialenosť od hraníc susedných pozemkov. Medzi jednotlivými stromami sa odporúča dodržiavať tieto minimálne rozostupy: broskyne: 4-5m, hrušky: 5-6m, jablone: 5-6m, slivky: 5-6m, čerešne: 8-10m, marhule: 4-5m , višne: 4-5m, orechy: 10-15m.
Vykopanie jamy
Pokiaľ ideme sadiť stromy do trávnika, vyznačíme si kruh s priemerom cca 1m (zohľadňujeme veľkosť sadenice) a z vyznačeného miesta odstránime trávu aj s koreňmi. Vykopeme jamu 2-krát hlbšiu a širšiu ako je koreňová sústava sadenice. Pri kopaní jamy na jednu stranu ukladáme hornú- úrodnejšiu vrstvu zeme a na druhú stranu splodinu, ktorú premiešame s kvalitným hnojivom alebo odležaným kompostom. Splodinu môžeme nahradiť aj kvalitným substrátom určeným na vybrané druhy stromov.
Príprava stromčeka
Ovocné stromčeky a kríky vykopané zo škôlky je potrebné zasadiť čo najrýchlejšie po kúpe. Korene sadeníc ponoríme na noc pred výsadzbou do vody, aby sa hydratovali. Pred vysádzaním poškodené a choré korene zastrihneme.
Sadenie stromčeka
Strom vložíme do vykopanej jamy (dbáme na to, aby bol zasadený v rovnakej hĺbke ako v škôlke) a na korene rozhodíme kúsok zeme. Zo stromčekom jemne zatrasieme, aby sa zem lepšie usadila. Postupne prihadzujeme zeminu, ktorú pritláčame rukami, aby sme stromček stabilizovali. (kontrolujeme, či je v rovnej, zvislej polohe). Po vysadení stromček dôkladne zalejeme dažďovou (poprípade odstátou) vodou. Ak v dobe, kedy sme sadili neprší, treba zálievku opakovať, kým sa sadenica dokonale neujme. Na ochranu koreňov pred slnkom,vetrom, poprípade mrazom môžeme použiť mulčovaciu kôru, slamu, pokosenú trávu alebo drevenú štiepku.
Zabezpečenie opory stromčeka
Úlohou opory je udržať strom stabilný, pokým sa dostatočne nezakorení a tiež ho ochrániť pred zlomením napr. pri silnom vetre. Pri zabezpečení stromčeka musíme zohľadňovať jeho veľkosť. Pri menších nám postačia drevené koly, ktoré osádzame pri sadení stromčeka do vykopanej jamy ešte pred jeho vložením. Strom s kolom previažame voľným uzlom v tvare ležatej osmičky. Pri väčších alebo vysokých stromčekoch použijeme trojnožku, ktorú osadíme až po jeho zasadení. Na ochranu stromov pred zvieratami, môžeme okolo kolov a trojnožky upevniť husté pletivo.
![]() | |